Strategia zrównoważonego rozwoju
Doskonale wiemy, z jak ogromną odpowiedzialnością wiąże się działalność w branży chemicznej.
Doskonale wiemy, z jak ogromną odpowiedzialnością wiąże się działalność w branży chemicznej. Kwestie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu mają dla nas charakter strategiczny. Za nadzór nad procesem zarządzania zrównoważonym rozwojem odpowiedzialni są: prezes zarządu oraz – w poszczególnych obszarach kompetencji – członkowie zarządu. Ze względu na fakt, że zrównoważony rozwój dotyczy wszystkich obszarów działalności Grupy Azoty, w proces zaangażowani są również przedstawiciele spółki z różnych departamentów i szczebli.
Strategiczne podejście do zrównoważonego rozwoju traktujemy jako odzwierciedlenie zintegrowanego podejścia do działań podejmowanych w zakresie efektywności ekonomicznej, odpowiedzialności względem pracowników i środowiska oraz relacji z otoczeniem.
W 2019 roku pozostawaliśmy sygnatariuszem Partnerstwa na rzecz Realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Cele te mają różnorodny charakter, a ich proces ich osiągania realizacja jest monitorowany na całym świecie z użyciem odpowiednich wskaźników.
Priorytety strategiczne z zakresu zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności zostały zawarte w projekcie „Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Azoty na lata 2018-2022”.
Nasze priorytety w zakresie zrównoważonego rozwoju:
FILAR 1: Produkt i produkcja
Nasz priorytet: Gwarantujemy efektywną, innowacyjną i przyjazną środowisku produkcję dzięki:
- zapewnieniu wysokiej jakości produktu,
- inwestowaniu w badania i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, wydłużanie łańcucha wartości produktów (chemia i tworzywa),
- zwiększaniu efektywności środowiskowej i kosztowej procesów (redukcja zużycia energii, emisji, zużycia wody),
- zapewnieniu bezpieczeństwa produkcji, transportu i magazynowania,
- zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników,
- rozwijaniu gospodarki w obiegu zamkniętym.
Zwalczanie głodu: jesteśmy świadomi, że sektor rolnictwa i żywności jest pełni kluczową rolę w zwalczaniu ubóstwa. Naszym celem jest zwiększanie wydajności i produkcji, podtrzymywanie ekosystemów, przystosowywanie się do zmian klimatycznych, a także – przy użyciu naszych produktów – stopniowe poprawianie jakości gleby i gruntów.
Działania dotyczące klimatu: zmiany klimatyczne są odczuwane w każdym kraju, na każdym kontynencie. Kwestia nadmiernej emisji gazów cieplarnianych wymaga skoordynowanej współpracy i rozwiązań wypracowanych na szczeblu międzynarodowym. Chcemy wspólnie przeciwdziałać tym niekorzystnym zmianom, redukując nasz negatywny wpływ na środowisko.
Innowacyjność, przemysł, infrastruktura: u podstaw wysiłków zmierzających do realizacji tego celu leży postęp technologiczny. Bez technologii i innowacji nie będzie postępować industrializacja, a my chcemy przyczyniać się do rozwoju badań naukowych i podniesienia poziomu technologicznego sektora przemysłowego.
FILAR 2: Ludzie i relacje
Nasz priorytet: Zwiększamy pozytywny wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze przez:
- wspieraniu rozwoju zrównoważonego i precyzyjnego rolnictwa, kształceniu rolników,
- doskonaleniu relacji z klientem,
- wspieraniu rozwoju społeczno-gospodarczego miast i regionów w głównych lokalizacjach naszych zakładów,
- sponsorowaniu, zaangażowaniu społecznemu i prowadzeniu dialogu z otoczeniem,
- rozwijaniu kapitału intelektualnego obecnych i przyszłych pracowników, którzy stanowią nasze bezpośrednie otoczenie społeczne w głównych lokalizacjach zakładów.
Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja: zrównoważona konsumpcja i produkcja wymagają systematycznego podejścia i współpracy podmiotów uczestniczących w całym łańcuchu dostaw, począwszy od producentów, a skończywszy na konsumentach. Dlatego też w Grupie Azoty prowadzimy liczne szkolenia, np. dla rolników.
FILAR 3: Dobre zarządzanie
Nasz priorytet: Dążymy do doskonałości operacyjnej i zarządzamy ryzykiem dzięki:
- budowaniu ładu organizacyjnego i zapewnieniu zgodności z przepisami,
- budowaniu spójnej kultury organizacyjnej w oparciu o system wartości i kodeks etyczny,
- zwiększaniu zaangażowania i innowacyjności pracowników,
- zarządzaniu odpowiedzialnością w łańcuchu dostaw,
- zapewnieniu cyber-bezpieczeństwa,
- uczestnictwu w inicjatywach i przeglądach czynników ESG (Environmental, Social, Governance),
- monitorowaniu kluczowych wskaźników i zintegrowanej sprawozdawczości zgodnej z powszechnie uznawanymi standardami i wytycznymi.
Innowacyjność, przemysł, infrastruktura: u podstaw wysiłków zmierzających do realizacji tego celu leży postęp technologiczny. Bez technologii i innowacji nie będzie postępować industrializacja, a my chcemy przyczyniać się do rozwoju badań naukowych i podniesienia poziomu technologicznego sektora przemysłowego.